Jaka karta pamięci do konkretnego urządzenia? Jak wybrać? (2024)

22.02.2024 | autor: Mateusz Tomczak | Przeczytasz w 8 minut

Zwiększ rozmiar tekstu

Jaka karta pamięci do konkretnego urządzenia? Jak wybrać? (1)

Trudno już wyobrazić sobie życie bez urządzeń mobilnych. Smartfony, tablety, odtwarzacze MP3 czy smartwatche towarzyszą nam na co dzień. Im intensywniej z nich korzystamy, tym więcej pamięci potrzebujemy. Zdjęcia, filmy, muzyka, aplikacje – wewnętrzna pamięć urządzeń wypełnia się błyskawicznie. Dlatego też potrzebujemy dodatkowej pamięci zewnętrznej. Na szczęście jest ona tania i łatwa w montażu. Są to oczywiście karty pamięci. Jak wybrać kartę pamięci? Jaka karta pamięci będzie najlepiej pasować do naszego urządzenia?

Wszystkie karty pamięci

Samsung PRO Endurance microSDXC 128GB wersja 2022Cena od 129 zł

Samsung EVO PLUS microSDXC 64GB UHS-I U1 [Zapis 20MB/s Odczyt 130MB/s]Cena od 43 zł

SanDisk Ultra microSDXC 128GB Android 100MB/s UHS-ICena od 70 zł

Kingston microSDXC Canvas Select Plus 128GB 100R Class 10 UHS-ICena od 62.9 zł

Samsung Pro PLUS microSDXC 256GB UHS-I U3 [Zapis 130MB/s Odczyt 180MB/s] wersja 2023Cena od 172.42 zł

SanDisk Ultra microSDXC 64GB Android 100MB/s UHS-ICena od 29.99 zł

SanDisk microSDXC Extreme Pro 256GB 200/140 MB/s A2 C10 V30 UHS-I U3Cena od 169.9 zł

SanDisk microSDXC Extreme 128GB 190/90 MB/s A2 C10 V30 UHS-I U3Cena od 75.9 zł

SanDisk microSDXC Extreme 256GB 190/130 MB/s A2 C10 V30 UHS-I U3Cena od 139.9 zł

SanDisk High Endurance microSDXC 128GB V30 + AdapterCena od 87.74 zł

SanDisk High Endurance microSDXC 64GB V30 + AdapterCena od 52 zł

Lexar SDXC 128GB Professional 1667x UHS-II U3Cena od 175 zł

Patriot EP Series 128GB microSDXC V30Cena od 45.87 zł

Patriot EP Series 64GB microSDXC V30Cena od 27.9 zł

SanDisk microSDXC Extreme 64GB 170/80 MB/s A2 C10 V30 UHS-I U3Cena od 49.9 zł

Kingston SDXC Canvas React Plus 128GB 300R/260W UHS-II U3Cena od 419 zł

Kingston Industrial microSDHC 8GB Class 10 A1 pSLC + SD AdapterCena od 45.9 zł

Samsung EVO PLUS microSDXC 128GB UHS-I U3 [Zapis 100MB/s Odczyt 130MB/s]Cena od 74.9 zł

Kingston microSDXC Canvas Go! Plus 128GB 170R A2 U3 V30 Card + adapterCena od 75.9 zł

Spis treści:

  • Czym jest karta pamięci?
  • Rodzaje kart pamięci
  • Jaka karta pamięci do konkretnego urządzenia?
  • Dodatkowe akcesoria do kart pamięci

Czym jest karta pamięci?

Karta pamięci to zewnętrzny nośnik danych, który swoją budową wewnętrzną oraz możliwościami przypomina dysk SSD – tak jak i on jest konstrukcją półprzewodnikową. Jak sama jej nazwa wskazuje, służy do zapisywania na niej danych. Ma kompaktowy rozmiar, jest mobilna (zmieści się dosłownie wszędzie – nawet w portfelu, w przeciwieństwie do np. dysku zewnętrznego) i kompatybilna z wieloma urządzeniami.

Karty pamięci, odkąd pojawiły się na rynku, przeszły prawdziwą rewolucję – stały się mniejsze i szybsze. Aktualnie najpopularniejsze są karty SD, microSD oraz nośniki CF. Oto kilka głównych cech kart pamięci:

  • Pojemność
  • Szybkość
  • Oznaczenia kart pamięci

Pojemność

Wybierając kartę pamięci, zacznijmy od sprawdzenia, jakie rodzaje są kompatybilne z naszym urządzeniem. To kluczowa sprawa, dzięki której unikniemy rozczarowania, po jej instalacji w naszym sprzęcie. Gdy już mamy pewność, jakie rodzaje kart możemy zainstalować, czas zastanowić się nad parametrami naszej karty. Zacznijmy od określenia jej pojemności. Tu zasada jest dość prosta. Im większa pojemność, tym większą będziemy mieli swobodę w jej zapełnianiu, ale większa pojemność oznacza wyższą cenę.

Dla uproszczenia można uznać, że osoby które wykorzystują sprzęt tylko do podstawowych zastosowań, mogą zakupić kartę pamięci o pojemności 32 GB.

Jeśli często robimy zdjęcia, kręcimy filmy i instalujemy wiele aplikacji, zdecydujmy się na pojemność 64 GB. Jeśli używamy sprzętu do profesjonalnych zastosowań, lub jesteśmy fanami filmów w rozdzielczości 4K, wybierzmy karty o pojemnościach 128 GB i więcej.

Jaka karta pamięci do konkretnego urządzenia? Jak wybrać? (22)

Szybkość

Kolejny, ważny parametr to szybkość karty. Tu podstawowa zasada jest podobna jak w przypadku pojemności. Im szybciej, tym lepiej. Ale też im szybciej, tym drożej. Jak znaleźć złoty środek? Trzeba kierować się potrzebami i zastosowaniem.

Jeśli na karcie będziemy zapisywać na przykład zdjęcia z aparatu w smartfonie, to nie potrzeba nam olbrzymiej prędkości, bo raczej nie będziemy robić kilku zdjęć na sekundę. Jeśli jednak będziemy fotografować lustrzanką, to będzie ona potrzebować błyskawicznej możliwości zapisu zdjęć o bardzo dużych wielkościach. Potrzebujemy więc szybkiej karty.

Podobne parametry musi spełniać na przykład karta pamięci do kamery samochodowej nagrywającej w FullHD 60fps, czy kamery sportowej nagrywającej w 4K w 60fps, lub karta pamięci do laptopa, gdzie często transferujemy bardzo duże pliki.

Prędkość karty pamięci można rozpoznać dzięki oznaczeniom, które znajdziesz na kartach pamięci – X, C, U, UHS, V oraz A.

Oznaczenia kart pamięci. Co oznaczają?

Karty pamięci mają różne oznaczenia, które odnoszą się do prędkości zapisu. Są to:

  • X – jest to mnożnik, który coraz rzadziej pojawia się na kartach pamięci. Przykładowo 600x oznacza prędkość 90 MB/s
  • C2, C4, C6 i C10 – oznaczają minimalną prędkość zapisu: 2 MB/s, 4 MB/s, 6 MB/s oraz 10 MB/s. Najlepiej wybierać karty oznaczone C10
  • U1 i U3 – Ultra High Speed, oznaczenie to oferują karty o lepszych wartościach zapisu i odczytu. U1 to gwarancja prędkości 10Mb/s, a U3 – minimum 30 MB/s. U1 w rzeczywistości jest tym samym, co C10
  • UHS-I, UHS-II i UHS-III – nie mają gwarantowanej prędkości zapisu, a wartość maksymalną. UHS-1 oferuje zapis z prędkością do 104 MB/s, UHS-II – do 312 MB/s. Z kolei UHS-III zapisuje dane z szybkością do 624 MB/s
  • V6, V10, V30, V60, V90 – oznaczenie to odnosi się do nagrań video. Np. V6 zapisuje dane z minimalną i stałą prędkością zapisu 6 MB/s, V10 – 10 MB/s, a V90 – 90 MB/s
  • A1 i A2 – klasyfikacja ta odnosi się do klasy wydajności obsługi aplikacji. Karty pamięci A1 gwarantują odczyt losowy na poziomie 1500IOPS oraz zapis losowy 500IOPS. Z kolei A2 to odpowiednio 4000 IOPS i 2000 IOPS. Obie zapewniają minimalną stałą szybkość zapisu 10 MB/s i są dedykowane głównie pod obsługę aplikacji – szczególnie na Androidzie 6.0 i wyżej

Rodzaje kart pamięci – co mamy do wyboru?

Na początek warto poznać rodzaje kart pamięci, jakie mamy do wyboru. W przypadku niektórych urządzeń mobilnych mamy możliwość użycia kilku rodzajów kart. W innych przypadkach wybór będzie ograniczony. Nie każda karta pamięci do smartfona będzie miała możliwości takie, jak choćby karta pamięci do filmów 4K. Sprawdźmy więc, w czym możemy wybierać.

  • Karty SD, microSD i nanoSD
  • Karty SDHC
  • Karty SDXC
  • Karty CF

Karty SD, microSD i nanoSD

Najbardziej znane są karty pamięci SD (Secure Digital), najczęściej o wymiarach 24x32x2.1mm i maksymalnej pojemności 2GB. Większość modeli tego rodzaju wyposażona jest w przełącznik, dzięki któremu zabezpieczymy dane.

Co jest karta microSD? Jak sama nazwa wskazuje – jest to pomniejszona wersja karty SD. Jej wymiary to 11x15x1mm, ale maksymalna pojemność o wiele większa niż w SD, bo aż 32GB.

Karty nanoSD z kolei to format wprowadzony przez firmę Huawei. Zostały one zaprezentowane wraz z serią smartfonów Huawei Mate 20 w 2018 roku i są kompatybilne z tylko wybranymi telefonami producenta. Karty nanoSD, znane również jako NM (Nano Memory) Card, są o 45 procent mniejsze niż tradycyjne karty microSD. Są oferowane w wersjach 64 GB, 128 GB i 256 GB. Ich prędkość transferu do 90 MB/s.

Karty SDHC

Potrzebując dodatkowej pamięci, warto też wiedzieć, co to jest karta SDHC (Secure Digital High Capacity). Jest ona rodzajem pamięci flash o minimalnej pojemności 4GB i maksymalnej 32 GB. To nowsza, kolejna generacja kart SD. SDHC oferują większą pojemność niż modele SD, co zwiększa możliwości w zakresie zapisywania danych.

Na rynku znaleźć można też karty microSDHC. Pod względem mechanizmu działania są identyczne z micro SD, jednak nie są w pełni kompatybilne z urządzeniami, które obsługują standardowe karty micro SD.

Karty SDXC

Co jest karta SDXC? To rodzaj pamięci flash z bardzo wysoką pojemnością – od 32GB do 2TB. To karta o niezwykłych możliwościach, z nowatorskim systemem pamięci exFAT. W porównaniu do kart SDHC mają większą pojemność oraz wyższy transfer danych. Wyższa też jest – co naturalne – ich cena. Na przykład karta SanDisk Extreme Pro SDXC (Secure Digital Extended Capacity) charakteryzuje się pojemnością na poziomie 512GB i prędkością odczytu 95MB/s.

Karty CF

To najdłużej działający format karty pamięci, bo zaprezentowany został w 1994 roku. Większość dostępnych dziś modeli to tanie, wymienne nośniki danych. Korzystają z pamięci NAND Mlc flash, dostosowane szczególnie do cyfrowych lustrzanek fotograficznych (DSLR – Digital Single Lens Reflex Camera).

Jaka karta pamięci do konkretnego urządzenia?

Jaką kartę pamięci wybrać więc do konkretnego sprzętu? Poniżej znajdziesz wskazówki, które pomogą Ci dobrać ją do danego urządzenia – drona, konsoli, tabletu, telefonu, aparatu oraz wideorejestratora.

  • Jaka karta pamięci do telefonu?
  • Jaka karta pamięci do tabletu?
  • Jaka karta pamięci do aparatu fotograficznego?
  • Jaka karta pamięci do wideorejestratora lub kamery GoPro?
  • Jaka karta pamięci do konsoli?
  • Jaka karta pamięci do drona?
  • Jaka karta do laptopa lub komputera?

Jaka karta pamięci do telefonu?

Do współczesnych smartfonów warto wybrać kartę microSDXC. Jeśli chcesz nagrywać telefonem filmy w rozdzielczości 4K, potrzebujesz karty o klasie szybkości U3 oraz pojemności minimum 64 GB. Jeśli na smartfonie przechowujesz tylko zdjęcia, filmy czy gry, wystarczająca będzie dla Ciebie karta microSDHC o pojemności do 32 GB. Zapewni Ci to odpowiednią ilość miejsca na dłużej.

Co jeszcze jest ważne przy wyborze karty pamięci do telefonu? Powinna mieć ona oznaczenie klasy A1 lub A2. Zapewnią Ci stałą szybkość zapisu sekwencyjnego i odpowiednia szybkość przy korzystaniu z aplikacji.

Jaka karta pamięci do konkretnego urządzenia? Jak wybrać? (23)

Jaka karta pamięci do tabletu?

Najczęściej tablety używane są do zastosowań domowych. Często korzystają z nich dzieci. W tym przypadku również warto postawić na microSDXC. Jeśli przechowujemy filmy w wysokiej rozdzielczości, to karta pamięci do tabletu powinna mieć pojemności nawet 64GB.

Jeśli chodzi o prędkość zapisu, najlepiej postawić na taką, która będzie oznaczona jako C10, U1, V10 lub U3, V30, V60. Zapewni Ci to odpowiednią szybkość transferu danych i odpowiednio płynną rozgrywkę. Warto też przed zakupem karty sprawdzić, jaką maksymalną pojemność i szybkość odczytu i zapisu danych obsługuje Twoje urządzenie.

Jaka karta pamięci do aparatu fotograficznego?

Jeśli jest to kompakt, którego używać będziemy głównie na wakacjach, to wybierzmy kartę micro SDHC. Jeśli jest to sprzęt profesjonalny, to kartę SDXC o pojemności co najmniej 64 GB. Nagrywasz dużo filmów? Wówczas lepiej jest wybrać kartę, która ma większą pojemność, czyli nawet 256 GB.

Dobra karta do aparatu fotograficznego powinna zapewniać też dużą szybkość zapisu, szczególnie, jeśli wykonujesz fotografie w trybie seryjnym. Istotne będzie to też przy robieniu zdjęć w formacie RAW, które mogą mieć nawet kilkadziesiąt megabajtów. Im szybsza karta pamięci, tym lepiej.

Jaka karta pamięci do konkretnego urządzenia? Jak wybrać? (24)

Jaka karta pamięci do wideorejestratora lub kamery GoPro?

Najważniejsze w obu przypadkach będzie dobranie karty pamięci kompatybilnej do urządzenia. Najczęściej wybierane są karty microSD. Powinny mieć one odpowiednią pojemność. W przypadku wideorejestratora wybierz 32 lub 64 GB, jeśli jeździsz głównie po mieście i do pracy, lub minimum 128 GB, gdy często wybierasz się w dłuższe trasy. Prędkość karty pamięci powinna mieć klasę minimum V10.

Kamery GoPro z kolei wymagają kart microSD klasy 10, jednak zalecane jest kupowanie nośników o szybkości zapisu U1 i U3. Dzięki temu można w pełni wykorzystać możliwości sprzętu. Jeśli chcesz nagrywać filmy w rozdzielczości 4K, klasa prędkości karty powinna wynosić minimum U3 lub V30. Jeśli chodzi o pojemność – im większa tym lepsza.

Jaka karta pamięci do konsoli?

Konsola ta korzysta z dedykowanych kart pamięci typu Memory Stick Duo. Pojemność karty zależy od ilości gier, z jakich korzystamy. Z kolei konsola Nintendo Switch obsługuje karty microSDXC do 2TB. Warto wybrać jak największą pojemność, gdyż gry zajmują wiele miejsca. Co więcej, Nintendo poleca graczom stosowanie kart w standardzie UHS-1. Im wyższa prędkość karty, tym lepiej konsola poradzi sobie z płynnością gier.

Pamięć konsoli Steam Deck także można rozszerzyć o karty microSD. Najlepiej wybierać te z oznaczeniami U3, V30 lub A2. Nie ma sensu kupowanie kart w wersji wyższej niż UHS-I, gdyż urządzenie Valve obsługuje odczyt z karty na poziomie maksymalnie 104 MB/s.

Jaka karta pamięci do drona?

Wybierając kartę pamięci do drona, zwróć uwagę na jej pojemność, prędkość zapisu oraz kompatybilność z danym sprzętem. Warto zastanowić się też nad tym, do czego będziesz jej potrzebować. Chcąc nagrywać filmy w rozdzielczości 4K/8K, postaw na kartę microSD 256 GB lub więcej. Jeśli nie planujesz kręcić długich materiałów lub w wysokiej jakości, wystarczy Ci karta microSD 32 GB lub 64 GB.

Jeśli chodzi o prędkość, dobrym wyborem będzie klasa minimum V30 do kręcenia filmów w jakości 4K. Mocniejsza karta, np. V60 lub V90, sprawdzi się do robienia zdjęć z lotu ptaka lub w trybie seryjnym i rozdzielczości 8K.

Jaka karta do laptopa lub komputera?

Wybór karty do laptopa lub komputera zależy głównie od naszych potrzeb oraz klasy komputera. Dobrym wyborem będzie np. karta SDXC, o pojemności przynajmniej 32 GB. Jeśli często transferujesz bardzo duże pliki, ważna będzie odpowiednia prędkość zapisu. Minimum to U3, czyli 30 MB/s.

Szczególnie w przypadku starszego sprzętu pamiętajmy, aby sprawdzić, jaki rodzaj kart jest w stanie obsłużyć. Karta pamięci do komputera może w ogóle nie być obsługiwana w przypadku starszego sprzętu. W takim wypadku dobrym zakupem będzie czytnik kart pamięci.

Dodatkowe akcesoria – adaptery i czytniki kart pamięci

  • Czytniki kart pamięci – zdarza się, że starszy sprzęt nie obsługuje kart pamięci. Tu z pomocą przychodzą nam czytniki. Mogą być one na przykład podpinane na kablu USB.
  • Adaptery – na rynku dostępne są karty pamięci w różnych rozmiarach. Jeśli nasz sprzęt nie jest dostosowany do obsługi małych kart, należy kupić odpowiedni adapter.

Karty pamięci stają się już niemal niezbędnym wyposażeniem naszych urządzeń mobilnych. Na szczęście ich ceny są bardzo przystępne. Warto kupić kartę i cieszyć się zwiększonymi możliwościami naszych urządzeń. Pamiętajmy, że jedną kartę możemy wykorzystywać z kilku sprzętach – często wystarczy przełożyć ją do innego urządzenia.

Wszystkie karty pamięci

Samsung PRO Endurance microSDXC 128GB wersja 2022Cena od 129 zł

Samsung EVO PLUS microSDXC 64GB UHS-I U1 [Zapis 20MB/s Odczyt 130MB/s]Cena od 43 zł

SanDisk Ultra microSDXC 128GB Android 100MB/s UHS-ICena od 70 zł

Kingston microSDXC Canvas Select Plus 128GB 100R Class 10 UHS-ICena od 62.9 zł

Samsung Pro PLUS microSDXC 256GB UHS-I U3 [Zapis 130MB/s Odczyt 180MB/s] wersja 2023Cena od 172.42 zł

SanDisk Ultra microSDXC 64GB Android 100MB/s UHS-ICena od 29.99 zł

SanDisk microSDXC Extreme Pro 256GB 200/140 MB/s A2 C10 V30 UHS-I U3Cena od 169.9 zł

SanDisk microSDXC Extreme 128GB 190/90 MB/s A2 C10 V30 UHS-I U3Cena od 75.9 zł

SanDisk microSDXC Extreme 256GB 190/130 MB/s A2 C10 V30 UHS-I U3Cena od 139.9 zł

SanDisk High Endurance microSDXC 128GB V30 + AdapterCena od 87.74 zł

SanDisk High Endurance microSDXC 64GB V30 + AdapterCena od 52 zł

Lexar SDXC 128GB Professional 1667x UHS-II U3Cena od 175 zł

Lexar SDXC 128GB Professional 1800x UHS-II U3 ( 180/270 MB/s )Cena od 209 zł

Patriot EP Series 128GB microSDXC V30Cena od 45.87 zł

Patriot EP Series 64GB microSDXC V30Cena od 27.9 zł

SanDisk microSDXC Extreme 64GB 170/80 MB/s A2 C10 V30 UHS-I U3Cena od 49.9 zł

Kingston SDXC Canvas React Plus 128GB 300R/260W UHS-II U3Cena od 419 zł

Kingston Industrial microSDHC 8GB Class 10 A1 pSLC + SD AdapterCena od 45.9 zł

Samsung EVO PLUS microSDXC 128GB UHS-I U3 [Zapis 100MB/s Odczyt 130MB/s]Cena od 74.9 zł

Kingston microSDXC Canvas Go! Plus 128GB 170R A2 U3 V30 Card + adapterCena od 75.9 zł

Zobacz wszystkie karty pamięci

Mogą Cię zainteresować:

  • Jaki smartfon wybrać? Doradzamy, przed zakupem
  • Jakie słuchawki wybrać? Poradnik zakupowy
  • Jaki monitor? Jak wybrać? Poradnik
  • Jaki aparat cyfrowy wybrać? Poradnik zakupowy
  • Jaki dysk zewnętrzny wybrać?
Jaka karta pamięci do konkretnego urządzenia? Jak wybrać? (2024)
Top Articles
Latest Posts
Article information

Author: Gregorio Kreiger

Last Updated:

Views: 6099

Rating: 4.7 / 5 (77 voted)

Reviews: 84% of readers found this page helpful

Author information

Name: Gregorio Kreiger

Birthday: 1994-12-18

Address: 89212 Tracey Ramp, Sunside, MT 08453-0951

Phone: +9014805370218

Job: Customer Designer

Hobby: Mountain biking, Orienteering, Hiking, Sewing, Backpacking, Mushroom hunting, Backpacking

Introduction: My name is Gregorio Kreiger, I am a tender, brainy, enthusiastic, combative, agreeable, gentle, gentle person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.